Hobby.org.pl Kultura,Warto wiedzieć Słynne obrazy polskich malarzy, które trzeba znać

Słynne obrazy polskich malarzy, które trzeba znać


Słynne obrazy polskich malarzy

Na początek tego artykułu, aż chciałoby się napisać, że cudze chwalicie a swego nie znacie. Bo czasem nawet nie wiemy, jakich geniuszów mamy na swoim podwórku i nie chodzi tutaj wyłącznie o malarzy. Gdzie się o tym przekonać?

Chociażby w Muzeach, które na pozór wydają się być nudne. Jeśli już nie mamy ochoty wybierać się w takie miejsca, to polecamy zajrzeć na przykład do Sieci. Tam również znajdziemy słynne obrazy polskich malarzy. My dzisiaj również przygotowaliśmy zestawienie obrazów polskich, które warto znać. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Śmierć Barbary Radziwiłłówny – Józef Simmler

Obraz po raz pierwszy wystawiono w Warszawie w Zachęcie w 1860 roku. Można śmiało powiedzieć, że osoby oglądające doznawali wtedy dosłownie spazmów rozpaczy. Obraz przedstawia koniec miłości. Jednej z najbardziej niezwykłych miłości w polskiej monarchii. Była to miłość zakazana, która rozpoczęła się zupełnie przypadkiem. Kontynuowana była później na plecami żony Zygmunta Augusta. Dopiero po odejściu pierwszej żony Zygmunt Stary zdecydował się ożenić ze spodziewającą się potomka szlachcianką.

Ujawnienie wcześniejszego romansu wywołało skandal. Chciano nawet unieważnić to drugie małżeństwo. Barbarę Radziwiłłównę określono wówczas wielką nierządnicą litewską. atakowano ją podczas spotkań i obrażano. Później bardzo zachorowała i po długim cierpieniu zmarła w roku 1551. Obraz przedstawia umierającą Barbarę i Zygmunta Augusta z wielkim smutkiem w oczach. Ciekawostką jest, że Zygmunt August postanowił przejść pieszo za trumną w orszaku. A warto zaznaczyć, że trasa ta liczyła 600 kilometrów, z Krakowa do Wilna.

Sztaluga na obrazy

Źródło: Pixabay

Babie lato – Józef Chełmoński

Obraz powstał w 1875 roku i wtedy pokazano go również po raz pierwszy. Co było inspiracją Chełmońskiego podczas malowania tego obrazu? Z pewnością to, co zobaczył na Ukrainie rok wcześniej. Obraz przedstawia ukraińską chłopkę, leżącą na ziemi. Dodatkowo kobieta bawi się latającym nad nią babim latem. Krytycy nazywali obraz dziełem pornograficznym. Dlaczego?

O co chodziło krytykom? Przede wszystkim o odkryte brudne nogi kobiety. Wielu ludzi nie mogło zrozumieć tego, dlaczego Chełmoński nie przedstawił tematyki ważnej, ale to, co każdy może zobaczyć na własne oczy. Autor obraził się przez to na Warszawę i opuścił Polskę, wyjeżdżając na Zachód.

Żydówka z pomarańczami – Aleksander Gierymski

Obraz ten to ulubione dzieło Gierymskiego. Został zrabowany podczas II wojny światowej i odnaleziony w domu aukcyjnym pod Hamburgiem, dokładnie 65 lat później. Żydówka z pomarańczami miała być poddana licytacji 27 listopada 2010 roku. Jednak dzięki Muzeum Narodowemu obraz został zdjęty z aukcji. Wyceniony był wówczas na 4400 euro.

W transport dzieła do Polski zaangażowało się wiele organizacji, w tym chociażby PZU, która włożyła pieniądze w restaurację dzieła. Obraz po powrocie do kraju został przekazany do Muzeum Narodowego w Warszawie. Można go tam oglądać wraz z innymi dziełami Gierymskiego.

Murzynka – Anna Bilińska-Bohdanowiczowa

Obraz w tym zestawieniu rzeczywiście może zaskakiwać. Ciekawa jest jednak jego historia, która podobnie jak w przypadku obrazu wyżej, został odebrany z rąk niemieckich. Obraz doskonale wpisuje się w trendy XIX wieku, kiedy charakterystyczne było portretowanie postaci egzotycznych.

Tuż po II wojnie światowej obraz został wpisany do tak zwanego katalogu strat wojennych malarstwa polskiego. Murzynkę skradziono z Muzeum Narodowego po upadku powstania warszawskiego.

Temat obrazu ponownie wyszedł we wrześniu 2011 roku, kiedy zapowiedziano sezon aukcyjny w domu aukcyjnym w Berlinie. Interwencji dopuścił się wówczas Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i obraz wrócił do Polski rok później.

Dziwny ogród – Józef Mehoffer

Dziwny ogród powstał podczas wypoczynku Mehoffera pod Krakowem. Autor namalował go w 1902 roku, a dokończony rok później. Na obrazie widoczne są trzy osoby: żona artysty, syn i opiekunka. Akcja rozgrywa się na tle zielonego i kolorowego sadu. Dominację przejmuje jednak zdecydowanie ogromna ważka.

Owad, który z pozoru może wydawać się zupełnie niepasujący, doskonale wpisuje się w obraz. Wydaje się jednak zakłócać całą kompozycję secesyjnego dzieła. Niektórzy artyści uważają, że ważka symbolizuje samego autora, a inni, że ważka zastępuje słońce.

Pracownia malarska

Źródło: Pixabay

Bitwa pod Grunwaldem – Jan Matejko

To najpopularniejszy ze słynnych obrazów polskich malarzy. Nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu i to chyba jest oczywiste. Obraz liczy 43 metry kwadratowe, a jego waga osiąga 290 kilogramów. Tuż obok Panoramy Racławickiej jest najważniejszym polskim obrazem. Malowanie obrazu zostało rozpoczęte w 1875 roku, a skończyło się dokładnie 3 lata później.

Obraz przedstawia legendarne zwycięstwo nad Niemcami W centrum znajduje się wielki książę litewski Witold Kiejstutowicz. To pierwsza osoba, która tak naprawdę spostrzegła, ze do zwycięstwa bliżej jest stronie polsko-litewskiej. Król Polski stoi w prawym górnym rogu obrazu. Znajduje się w otoczeniu lasu.

1 thought on “Słynne obrazy polskich malarzy, które trzeba znać”

  1. Czasem to aż mi wstyd, że Polacy nie znają żadnych polskich obrazów ani artystów. Przykre to jest bardzo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.