Hobby.org.pl Kultura,Warto wiedzieć Czym jest kultura osobista i jakie ma znaczenie? Przykłady kulturalnego zachowania

Czym jest kultura osobista i jakie ma znaczenie? Przykłady kulturalnego zachowania


Wspólny posiłek przy stole wielu osób

Na początek warto zaznaczyć, że w języku polskim istnieje wiele synonimów kultury osobistej. Jednym z nich są chociażby dobre maniery czy po prostu grzeczność. Wiele osób wie doskonale, co ten termin oznacza. Jednak z pewnością trudny jest on dla niektórych do wyjaśnienia.

Czym jest więc kultura osobista? Jakie ma znaczenie w naszym codziennym życiu? Jakie możemy wskazać przykłady kulturalnego zachowani w praktyce? I co jeszcze warto o niej wiedzieć? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Kultura osobista

Kultura osobista człowieka, to pojęcie znacznie szersze, niż uprzejme postępowanie względem innych osób. Na kulturę osobistą składa się wiele innych postaw. Dla jednych są one jak najbardziej oczywiste, dla innych – nie do końca. Jedni przyswoili sobie kulturę osobistą wraz z wychowaniem i wynieśli ją z domu, inni muszą się ją po prostu nauczyć. Czym jest więc kultura osobista w wielkim skrócie na początek? Są to zasady na przykład witania się, prowadzenia rozmowy, spożywania posiłków i tak dalej.

Zasady kultury osobistej są potrzebne właściwie w każdej sferze naszego życia. Najogólniej rzecz biorąc określa ona normy i zachowania, regulując stosunki międzyludzkie. Kultura osobista jest różna w różnych miejscach. Inna kultura osobista obowiązuje w szkole, a inna w pracy. Zawsze jednak opiera się praktycznie na tych samych zasadach.

Kultura osobista to zespół norm i zachowań, których zadaniem jest ułatwienie współżycia między ludźmi i poszczególnymi członkami społeczeństwa. Nie są w żadnym wypadku sztywne zasady, znane jeszcze ze średniowiecza i nie trzeba uczyć się ich na pamięć. Często bowiem wychodzą one zupełnie naturalnie. Można powiedzieć, że kultura osobista to umiejętności i zachowania, które w wielu przypadkach ułatwiają życie. Ich znajomość znacznie wpływa na większą pewność siebie, szczególnie podczas wchodzenia w relacje z innymi ludźmi.

Kulturalne witanie się

Źródło: Pixabay

Savoir-vivre

Kultura osobista, która jest głównym tematem tego artykułu, jest ściśle związana z savoir vivre’m. Ten z kolei opisuje zasady dobrego zachowania. Dlaczego warto poznać te zasady? Gdyż savoir-vivre, podobnie jak kultura dotyka niemal każdego obszaru naszego życia w społeczeństwie. Zasady savoir-vivre’u wskazują na normy zachowania w danej sytuacji. Z nich dowiemy się na przykład jak przywitać się z daną osobą, jak stosowanie ubrać się w jakiejś sytuacji. Różne zasady obowiązują na przyjęciu proszonym, inne na domowym nieformalnym obiedzie. Co dokładnie uczy savoir-vivre?

  • odpowiedniego zachowania się przy stole. Chodzi tu o właściwe nakrywanie do stołu czy postawy podczas jedzenia,
  • doboru ubrania. Savoir-vivre uczy, jak stosowanie ubrać się do danej sytuacji, aby czuć się komfortowo i nie odbiegać od innych. Ważnym powodem odpowiedniego ubioru jest również nieurażenie nikogo swoim strojem,
  • norm społecznych i towarzyskich. Inne bowiem zasady obowiązują na przyjęciu weselnym, a inne w miejscu pracy. Ważne jest poznanie ich wszystkich,
  • komunikacji międzyludzkiej. Chodzi tutaj o sztukę prowadzenia rozmowy, która różni się w zależności od sytuacji,
  • zachowania w szczególnych sytuacjach. Chodzi chociażby o uczestnictwo w pogrzebie, albo wyjście do restauracji.

Po co znać zasady savoir-vivre’u? Przede wszystkim po to, aby czuć się komfortowo nawet w nieznanym dla nas środowisku i towarzystwie. Jak to się mówi zresztą: Nie jest sztuką znać zasady – sztuką jest wiedzieć, kiedy można je łamać.

Co się składa na kulturę osobistą

Na to pojęcie z pewnością składa się wiele elementów, których nie sposób przywołać wszystkich. Na pewno jednak są takie, które powielają się niemal we wszystkich dziedzinach życia. Na pewno podstawowym elementem kultury osobistej jest tak zwana ogłada. Składa się na nią odpowiedni sposób prowadzenia rozmowy czy zachowania się przy stole. Nie jest stosowne na przykład trzymanie łokci na stole podczas spożywania posiłków.

Kolejnym ważnym elementem jest wygląd zewnętrzny, który również ma ogromne znaczenie. Chodzi tutaj o właściwy strój na daną okazję. Błędem jest chociażby założenie białej sukienki na ślub, ponieważ ten kolor zarezerwowany jest jedynie dla panny młodej.

Ważnym elementem kultury osobistej jest także stosunek do drugiego człowieka. Życzliwość, dobroć, uprzejmość, poszanowanie godności  czy intymności. To bardzo ważne cechy, którymi powinien charakteryzować się człowiek kulturalny. Takim przykładem życzliwości może być na przykład przepuszczenie kobiety w drzwiach, co jest oznaką szacunku dla niej.

Człowiek z kulturą osobistą, jak sama nazwa wskazuje, powinien również uczestniczyć w życiu towarzyskim i w wydarzeniach kulturalnych. Wiedza z różnych dziedzin, jak na przykład literatura czy kino powinna być ważnym elementem człowieka kulturalnego.

Kulturalne składanie życzeń

Źródło: Pixabay

Jakie znaczenie ma kultura osobista

  • jej znajomość i stosowanie przede wszystkim pozwala poczuć się komfortowo w miejscu i towarzystwie, którego nie znamy,
  • na pewno daje pewność siebie,
  • inni ludzie patrzą bardziej przyjaźnie na kogoś z kulturą osobistą i są lepie nastawieni względem niego,
  • pomaga zawierać przyjaźnie i poznawać nowych ludzi.

1 thought on “Czym jest kultura osobista i jakie ma znaczenie? Przykłady kulturalnego zachowania”

  1. Kultura osobista ma ogromne znaczenie. Szczególnie dzisiaj, kiedy wszyscy jesteśmy dla siebie coraz bardziej nieprzyjemni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.