Hobby.org.pl Kultura,Warto wiedzieć Znaczenie i symbolika domów w Harrym Potterze

Znaczenie i symbolika domów w Harrym Potterze


Symbolika i znaczenie domów w Harrym Potterze

Już w pierwszej części Harrego Pottera czytelnicy zostali zaproszeni do czterech domów. Mogliśmy zajrzeć do Gryffindoru, Hufflepuffu, Ravenclawu i Slytherinu. Każdy z tych czterech domów ma swój emblemat zwierzęcia. Te zwierzęta reprezentują domy i stają się jednocześnie ich symbolami.

Jakie znaczenie i symbolikę mają domy w Harrym Potterze? Co oznaczają poszczególne zwierzęta? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Harry Potter

Harry Potter jest to seria siedmiu powieści, której autorką jest J.K. Rowling. Wszystkie te powieści fantasy zostały napisane w latach 1997-2007. To świat magii, czarodziejów, zjawisk nadprzyrodzonych. Wszystko to istnieje równolegle do świata „zwykłego” czyli mugolskiego.

Głównymi bohaterami powieści są Harry Potter i jego przyjaciele: Ron Weasley, Hermiona Granger oraz inni uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Jednym z ważniejszych wątków jest chociażby walka Harrego Pottera z czarnoksiężnikiem Lordem Voldemortem. Ten drugi dąży bowiem do zyskania nieśmiertelności, a tym samym do przejęcie władzy w magicznym świecie.

W Polsce powieść ukazała się po raz pierwszy w 2000 roku i od razu zaskarbiła sobie grono milionów czytelników. Polskim wydawnictwem jest Media Rodzina, a tłumaczem Andrzej Polkowski. Można śmiało powiedzieć, że powieści z Harrym reprezentują wiele gatunków literackich. Są to chociażby fantasy, powieść przygodowa, dreszczowiec czy powieść młodzieżowa. Kolejne części przygód Harrego Pottera to:

  • Harry Potter i Kamień Filozoficzny
  • Harry Potter i Komnata Tajemnic,
  • Harry Potter i więzień Azkabanu,
  • Harry Potter i Czara Ognia,
  • Harry Potter i Zakon Feniksa,
  • Harry Potter i Książę Półkrwi,
  • Harry Potter i Insygnia Śmierci.
Książka o Harrym Potterze i słuchawki

Źródło: Pixabay

Domy Hogwartu

Domy w Harrym Potterze zostały założone przez czterech największych czarodziejów, żyjących na przełomie wieków IX i X. Byli to: Godryk Gryffindor, Helga Hufflepuff, Rowen Ravenclaw i Salazar Slytherin. To od nazwisk tych czarodziejów powstały cztery te domy. W pierwszych latach ich działalności założyciele samodzielnie wybierali osoby, które miały uczyć się w Szkole Magii i Czarodziejstwa.

Później jednak każdy z nich zapragnął, aby po ich śmierci młodzi ludzie posiadali ich cechy. Z tego też powody tchnęli cząstkę swoich ambicji w tak zwaną Tiarę Przydziału. Została w Hogwarcie, aby sama wybierała uczniów do poszczególnych domów i nadawała im tym samym cechy właścicieli domów.

System

Domy w Harrym Potterze ciągle ze sobą konkurowały. Mieszkańcy zdobywali i tracili punkty za różne działania i zadania, przez cały rok szkolny. Każdy z tych domów posiadał swój pokój wspólny i klepsydrę ze zgromadzonymi punktami. Każda z klepsydr wypełniania była różnymi rodzajami kamieni szlachetnych. Gryffindor zbierał rubiny, Slytherin szmaragdy, Ravenclaw szafiry a Hufflpuff diamenty. Nie było to żadną regułą, jednak najczęściej uczniowie przyjaźnili się z kolegami z tego samego domu. domy zostawały przydzielane przez Tiarę Przydziału podczas Ceremonii Przydziału Domu.

Pod koniec roku dom, który zebrał największą liczbę punktów wygrywał tak zwany Puchar Domów. Domy konkurowały również o Puchar Quidditcha, w rozgrywkach. Oba te konkursy były powodem ogromnej rywalizacji między domami. Najbardziej odczuwalnym aspektem w tym temacie była walka między Gryffindorem a Slytherinem.

Gryffindor

Zwierzęciem, który reprezentuje Gryffindor jest lew. Pojawia się on w wielu miejscach w Hogwarcie. Jakie są symboliczne powiązania pomiędzy lwem a mieszkańcami Gryffindoru? Na pewno odwaga, która jest cechą zarówno lwów jak i mieszkańców domu Gryffindor. W większości, lwy znajdują się na szczycie łańcucha pokarmowego, i bardzo podobnie jest z mieszkańcami Gryffindoru. To daje im władzę i siłę, większą niż mają mieszkańcy innych domów.

Ta odwaga często ukryta jest w podświadomości, bowiem osoba która jest odważna naprawdę, nie działa w sytuacji zagrożenia z myślą pochwalenia się swoją odwagą. Jednak reaguje w sposób instynktowny i często tak, jakby się tego nie spodziewała.

Hufflepuff

Symbolem tego domu jest borsuk. Zwierzę często niedoceniane, jednak z pewnością potrafiące zaatakować bardziej, niż najgroźniejsze zwierzęta. Barwami mieszkańców są żółty i czarny. Mieszkańcy są prawdomówni i lojalni. Starają się nie rzucać słów na wiatr, jednak potrafią bardzo bronić siebie i bliskich. W domu tym mieszka najmniejsza liczba czarodziejów, jednak jest on najbardziej komfortowy ze wszystkich i znajduje się w nim najwygodniejszy pokój wspólny.

Dom w Harrym Potterze

Źródło: Pixabay

Ravenclaw

Symbolem tego domu jest orzeł. Ptak, który wzbija się w powietrze i leci tam, gdzie nie mogą inni. Kolory domu to biel i niebieski. Według przedstawiciela domu, jest do budynek, w którym mieszkają najmądrzejsi uczniowie i są oni największymi indywidualistami. Mieszkańcy uważają, że mogą robić, mówić i nosić co chcą.

Slytherin

Symbolem jest mądry wąż. To najbardziej ekscentryczny zespół. Oni grają, by wygrać raz ważny jest dla nich honor. mieszkańcy uważają, że mają potencjał by być wielkimi i osiągać wielkie rzeczy, nieprzerwanie dążąc do celu.

1 thought on “Znaczenie i symbolika domów w Harrym Potterze”

  1. Harry Potter to moja ulubiona seria i znam chyba każdą symbolikę z tej książki 🙂 Świetny artykuł swoją drogą 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.