Hobby.org.pl Kultura,Warto wiedzieć Jakie książki o apokalipsie warto przeczytać?

Jakie książki o apokalipsie warto przeczytać?


Scena z apokalipsy

Jakie są wasze pierwsze skojarzenia, gdy myślicie o literaturze apokaliptycznej? Nam na pewno przychodzą do głowy takie nazwiska jak McCarthy, King i Matheson. Oczywiście podobnych autorów jest więcej, tak samo jak historii i losów bohaterów tego rodzaju literatury. Jakie wiec książki o apokalipsie warto przeczytać? Jakie książki najczęściej królują w tego typu zestawieniach? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Książki o apokalipsie – Metro 2033 – Dmitrij Głuchowski

Tytułowe metro to w powieści schron, który służy ludziom przed promieniowaniem po zagładzie spowodowanej bomba atomową. Co szczególnie urzeka czytelnika w tej książce? Z pewnością typowo słowiańskie pojmowanie science fiction. Co to znaczy? To, że nie jest to opowieść słodka ani kolorowa. To książka brutalna i dekadencka. Właśnie tego należy najbardziej pogratulować autorowi.

Moskiewskie metro staje się dla bohaterów nie tylko schronem na ten konkretny czas. Staje się miejscem do życia, w którym spędzają tygodnie. Te podziemia stają się niejako ich domem. Z książką z pewnością da się zerwać kilka nocek, aby jak najszybciej przeczytać ją do końca. Można też zrobić to za jednym razem. Książka zdecydowanie wciąga i daje szansę na relaks i odpoczynek.

Książka o apokalipsie

Źródło: Pixabay

Książki o apokalipsie – Ostatni brzeg – Nevil Shute

Książka Nevila Shute to historia mieszkańców Australii. Wszyscy oni czekają na nadciągnięcie radioaktywnej chmury z półkuli północnej, na której toczy się wojna atomowa. Wszystkim tym ludziom zostało kilka miesięcy życia, jednak mimo tego wcale nie myślą o poddaniu się. Starają się żyć zupełnie normalnie. Spędzają czas z przyjaciółmi, wychodzą na spotkania, a gdzieś między tym wszystkim tli się iskierka nadziei.

Książka to naprawdę poruszające dzieło, które może wzruszyć niejednego zatwardziałego czytelnika. Historia opisana w książce emanuje spokojem, mimo tego wszystkiego, co dzieje się wokół bohaterów. Nie ma tam żadnych gwałtów czy zdziczenia. To pozycja, którą obowiązkowo musi przeczytać każdy, kto interesuje się literaturą tego typu. Oraz wszyscy inni – którzy chcieliby zakochać się w książkach apokaliptycznych.

Książki o apokalipsie – Bastion – Stephen King

Bastion to książka dwuczęściowa. Autorem jest jeden z najbardziej znanych autorów książek grozy: Stephen King. Akcja rozgrywa się podczas zagłady ludzkości oraz tuż po niej. Skąd wynikła ta zagłada? Z epidemii nieuleczalnej i super groźnej grypy. Owa epidemia zabija niemal całą populację.

Później zaczyna się druga część historii. W niej z kolei przedstawiona jest  odbudowa świata po katastrofie. To odnajdywanie siebie w nowej rzeczywistości i w walce dobra ze złem. Ciekawym i wartym do zapamiętania jest fakt, że Bastion został napisany w dość makabryczny sposób.

Książki o apokalipsie – Łabędzi śpiew – Robert McMammon

To powieść z anglosaskiego podwórka. To bardzo gruba książka, w której opisana jest historia wojny nuklearnej, która wywołana została przez za dużą wiarę we własne siły. Głównymi bohaterami jest kilka osób, które próbują przetrwać w postapokaliptycznej rzeczywistości.

Oprócz walki o przetrwanie na pierwszy plan wysuwa się również poczucie beznadziei i prawdziwa natura bohaterów. W książce jest również wątek nadnaturalny. Sama powieść, mimo wszystko, jest bardzo optymistyczna. Uczy i pozwala ludziom wyciągać własne wnioski. Polecana jest nie tylko fanom tego typu literatury.

Książki o apokalipsie – Listonosz – David Brin

Powieść z roku 1985, która została wyróżniona nagrodami Campbela i Locusa. Głównym bohaterem książki jest były student Gordon Krantz, który podróżuje przez pustkowia, wywołane atomem, jako wędrowny aktor. Gordon odtwarza dramaty Szekspira, za co dostaje jedzenie.

Pewnego dnia znajduje w starym aucie trupa listonosza. Kradnie jego mundur, bo jest mu po prostu zimno. dociera do pewnego miasta gdzie podaje się za posłańca, aby wyłudzić posiłek. Po pewnym czasie rzeczywiście zaczyna dostarczać ludziom pocztę. Staje się przez to inicjatorem ruchu, mającym doprowadzić do odbudowy społeczeństwa. Na podstawie książki zrobiono też film, który ostatecznie, według krytyków, okazał się klapą.

Książki o apokalipsie

Źródło: Pixabay

Książki o apokalipsie – Doktor Bluthgeld – Philip K. Dick

Powieść jest dosyć skomplikowana i pewnie nie nadaje się dla wszystkich. To książka, którą nawet trudno jest opowiedzieć. Trzeba ją po prostu przeczytać. Opowiada o katastrofie nuklearnej, za którą oskarżono doktora Bluthgelda z tytułu. Po katastrofie życie na Ziemi staje się bardzo trudne, a ludzie muszą zmagać się z okropnymi skutkami skażenia planety. Wkrótce dochodzi również konflikt atomowy. Główny bohater postanawia sam odbudować świat. Prowadzi go do tego odpowiedzialność za poprzednią wywołaną katastrofę. Świat odbudowuje za pomocą swoich wyobrażonych mocy.

Książka jest fantastyczną odskocznią od dnia codziennego. Jest trudna, jednak każdy może po nią sięgnąć i spróbować zagłębić się w historię głównego bohatera. Książka jest skomplikowana i trochę objechana. Philip to wyjątkowy autor, i z pewnością warto przeczytać, jeśli nie tą, to inną książkę tego autora. To na pewno ten rodzaj powieści, którą można albo pokochać albo bardzo znienawidzić.

1 thought on “Jakie książki o apokalipsie warto przeczytać?”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.